Umów się na wizytę 505 446 009  recepcja@keep-smiling.pl

Aparaty stałe

Zalecenia dla pacjenta użytkującego stały aparat ortodontyczny

Podczas leczenia bardzo istotne jest przestrzeganie harmonogramu wizyt, co warunkuje jego skuteczność

  • wizyty kontrolne odbywają się zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • niezgłaszanie się na wizyty powoduje przedłużenie czasu leczenia i zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań,
  • w razie awarii aparatu konieczne jest ustalenie dodatkowej wizyty.

 

Dzień, dwa po założeniu aparatu stałego może pojawić się ból lub nadwrażliwość zębów. Dlatego można zażyć leki przeciwbólowe, takie jak: APAP czy IBUPROM.

Zalecenia dietetyczne

  • należy unikać słodkich i lepkich pokarmów (np. cukierki typu krówki czy toffi),
  • nie należy stosować gumy do żucia,
  • nie należy gryźć bardzo twardych pokarmów (orzechy, pestki, skórki od chleba itp.),
  • nie wolno odgryzać pokarmów przednimi zębami,
  • twarde pokarmy, warzywa i owoce wcześniej należy pokroić na małe kawałki,
  • Pacjenci z aparatami estetycznymi powinni unikać – dla dłuższego utrzymania koloru gumek – czerwonego wina, czarnej kawy, przyprawy curry, soku pomarańczowego, mocnej herbaty, buraczków oraz wszelkich produktów zawierających barwniki.

Higiena jamy ustnej

Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Zęby należy czyścić po każdym posiłku odpowiednią szczoteczką ortodontyczną, którą należy zawsze nosić przy sobie. Konieczne jest dokładne sprawdzenie czy wszystkie powierzchnie, a szczególnie okolice przydziąsłowe w jamie ustnej zostały prawidłowo oczyszczone. Brak poprawnej higieny prowadzi do powstania nieodwracalnych odwapnień wokół zamków w aparacie stałym oraz przerostów dziąseł, które utrudniają leczenie ortodontyczne. Do utrzymania prawidłowej higieny przydatne są szczoteczki jednopęczkowe i międzyzębowe, które umożliwiają dokładne oczyszczenie zębów wokół zamków i pod drutem.

W przypadku obcierania śluzówki przez elementy aparatu stałego, należy nakleić na nie wosk ochronny, który działa jak plaster na ranę.

Pamiętaj! W razie uszkodzenia aparatu stałego (czyt. odklejenie się zamka, wygięcie łuku, itp.) nie należy panikować, ale skontaktować się telefonicznie z recepcją i umówić się na wizytę, na której lekarz dokona jego „naprawy”.