Upraszczając można powiedzieć, że implant stomatologiczny to nic innego jak element zastępujący korzeń zęba. Wygojony (zintegrowany z kością) implant stomatologiczny wykorzystywany jest jako podparcie do odbudowy brakującego uzębienia w różny, zależny od potrzeb pacjenta, sposób.
Implanty stanowią filar do zamocowania pracy protetycznej widocznej w jamie ustnej np. mostu, protezy lub korony zwanej potocznie „sztucznym zębem”.
Mogą być wykonane z tytanu lub cyrkonu, dzięki czemu są doskonale tolerowane przez organizm człowieka – nie wywołują reakcji alergicznych, ani nie prowokują odpowiedzi immunologicznej. Są to materiały traktowane przez nasz organizm w sposób zupełnie neutralny, dzięki czemu zostają obudowane kością nie prowokując odpowiedzi immunologicznej (implant nie może zostać zatem odrzucony przez organizm).
Przed każdym leczeniem implantologicznym niezbędne jest wykonanie planu leczenia na podstawie:
o to, aby wszystkie zęby obciążone próchnicą zostały wyleczone
Procedura wszczepienia implantu jest zabiegiem stosunkowo krótkim, a dzięki znieczuleniu całkowicie bezbolesnym. W zależności od indywidualnego przypadku mogą być konieczne dodatkowe zabiegi poprawiające jakość bądź ilość tkanek (kości lub dziąsła) wokół przyszłego implantu.
Sam zabieg wszczepienia implantu w miejsce brakującego zęba trwa kilkanaście minut i odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Pacjent następnego dnia może już normalnie funkcjonować. Czas gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie następuje zrośnięcie się implantu z kością, dzięki czemu implant stanie się integralną częścią uzębienia. Na okres gojenia do implantu mocowana jest korona tymczasowa (w przypadku natychmiastowego obciążenia implantu) lub do zębów sąsiednich tymczasowy most adhezyjny (niewymagający szlifowania zębów sąsiednich)
Po całkowitym zrośnięciu się z kością, do implantu mocowany jest łącznik, którego zadaniem jest stabilne utrzymywanie nowej korony, mostu lub protezy całkowitej. Pierwszym etapem jest pobranie wycisków wszystkich zębów, aby najlepiej odtworzyć warunki zgryzowe. Następnie praca wędruje do laboratorium protetycznego, w którym technik wykonuje pracę protetyczną. Podczas wizyt kontrolnych zostaną dopracowane aspekty techniczne pracy protetycznej, a także dobrana odpowiednia estetyka uzupełnienia. Po akceptacji przez Pacjenta praca zostanie trwale umocowana do implantów.
Implantu nie można dwukrotnie wprowadzić w kość, nie mniej jednak raz wprowadzony implant może być wykorzystywany na różne sposoby. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli warunki w jamie ustnej ulegną zmianie (np. utrata kolejnego zęba) praca protetyczna może zostać odkręcona od implantu, a sam implant wykorzystany do wykonania nowej, odpowiadającej aktualnym potrzebom Pacjenta. Również po wprowadzeniu kolejnego implantu, dotychczasowy może zostać wykorzystany np. do utworzenia mostu pomiędzy dwoma implantami.